علم دو گونه است: علم فطرى و علم اكتسابي؛ اگر هماهنگ با علم فطري نباشد سودمند نخواهد بود.
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

خانه  >   ترجمه ( حسین استادولی)  >  نکوهش بیعت شکنان ( خطبه شماره 22 )

خطبـه ها
نامـــه ها
حکمت ها
غرائب الکلم

متن عربی

22.و من خطبة (له (علیه السلام):حين بلغه خبر الناكثين ببيعته و فيها يذم عملهم و يلزمهم دم عثمان و يتهددهم بالحرب‏

ذم الناكثين‏

 1. أَلَا وَ إِنَّ الشَّيْطَانَ قَدْ [ذَمَرَ] ذَمَّرَ حِزْبَهُ وَ اسْتَجْلَبَ جَلَبَهُ لِيَعُودَ الْجَوْرُ إِلَى أَوْطَانِهِ وَ يَرْجِعَ الْبَاطِلُ إِلَى نِصَابِهِ .
 2. وَ اللَّهِ مَا أَنْكَرُوا عَلَيَّ مُنْكَراً وَ لَا جَعَلُوا بَيْنِي وَ بَيْنَهُمْ نَصِفاً.

دم عثمان‏

 1. وَ إِنَّهُمْ لَيَطْلُبُونَ حَقّاً هُمْ تَرَكُوهُ وَ دَماً هُمْ سَفَكُوهُ [فَإِنْ‏] فَلَئِنْ كُنْتُ شَرِيكَهُمْ فِيهِ فَإِنَّ لَهُمْ لَنَصِيبَهُمْ مِنْهُ وَ [إِنْ‏] لَئِنْ كَانُوا وَلُوهُ دُونِي فَمَا التَّبِعَةُ إِلَّا عِنْدَهُمْ وَ إِنَّ أَعْظَمَ حُجَّتِهِمْ لَعَلَى أَنْفُسِهِمْ.
 2. يَرْتَضِعُونَ أُمّاً قَدْ فَطَمَتْ وَ يُحْيُونَ بِدْعَةً قَدْ أُمِيتَتْ .

التهديد بالحرب‏

 1. يَا خَيْبَةَ الدَّاعِي مَنْ دَعَا وَ إِلَامَ أُجِيبَ وَ إِنِّي لَرَاضٍ بِحُجَّةِ اللَّهِ عَلَيْهِمْ وَ عِلْمِهِ فِيهِمْ‏ فَإِنْ أَبَوْا أَعْطَيْتُهُمْ حَدَّ السَّيْفِ وَ كَفَى بِهِ شَافِياً مِنَ الْبَاطِلِ وَ نَاصِراً لِلْحَقِّ .
 2. وَ مِنَ الْعَجَبِ بَعْثُهُمْ [بَعْثَتُهُمْ‏] إِلَيَّ أَنْ أَبْرُزَ لِلطِّعَانِ وَ أَنْ أَصْبِرَ لِلْجِلَادِ هَبِلَتْهُمُ الْهَبُولُ لَقَدْ كُنْتُ وَ مَا أُهَدَّدُ بِالْحَرْبِ وَ لَا أُرْهَبُ بِالضَّرْبِ وَ إِنِّي لَعَلَى يَقِينٍ مِنْ رَبِّي وَ غَيْرِ شُبْهَةٍ مِنْ دِينِي‏.

متن فارسی

از یک خطبه ی آن حضرت هنگامی که خبر بیعت شکنان جمل به او رسید در این خطبه کار آنان را نکوهش می کند و آنان را مسئول خون عثمان می شمارد و تهدید به جنگ می کند

نکوهش بیعت شکنان

 • به هوش باشید !شیطان حزب خود را بسیج کرده وسپاهش را از هر سو فراهم آورده ، تا بیداد گری به جایگاهش وباطل به خاستگاهش باز گردد.
 • به خدا سوگند اینان نا شایسته ای در من سراغ ندارند تا آن را بهانه سازند ، ومیان من وخود انصاف ندادند.

خون عثمان

 • آنان حقی را می طلبند که خود ترک آن کرده اند ، و از خونی دم می زنند (خون عثمان)که خود بر زمین ریخته اند.
 • اگر در ریختن این خون همدست آنان بوده ام آنان نیز در این کار سهیم اند، و اگر بدون دخالت من عهده دار آن بوده  اند  پیگردی جز بر خود آنان نیست و بزرگترین دلیلشان بر ضد خود آنهاست .

تهدید به جنگ

 • از مادری شیر می دوشند که فرزندش را از شیر گرفته وپستانش خشکیده ، وبدعتی را زنده می دارند که مرده و از میان رفته . وه ، چه دعوت کننده ی زیانکاری ! که را دعو ت می کنند ؟  وبه چه کاری پاسخش می دهند ؟ من به این دلخوشم که حجت خدا برآنان تمام است وخدا از حال آنها آگاه است.  اگر سر تافتند  دم شمشیر حواله ی آنان  می کنم ؛ وهمین درمان باطل و داور حق است و بس.
 • از این در شگفتم که مرا پیام داده اند که به میدان نبرد بیرون شوم وبه ضرب شمشیر ها تن دهم ! مادر به عزایشان بنشیند ، من نه آنم که به جنگ تهدیدم کنند و از ضرب شمشیربه هراسم افکنند .من به پروردگار خود باور دارم،وشبهه ای در دین خود ندارم (از این رو هرگز جنگ وشهادت نمی هراسم).

 

 

 

قبلی بعدی