بْخل ننگ و ترس نقصان است . و تهيدستى مرد زيرك را در برهان كُند مى سازد و انسان تهيدست در شهر خويش نيز بيگانه است.
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

خانه  >   ترجمه ( حسین استادولی)  >  عدم تعقیب طلحه و زبیر ( خطبه شماره 6 )

خطبـه ها
نامـــه ها
حکمت ها
غرائب الکلم

متن عربی

6.و من كلام له|(علیه السلام):لما أشير عليه بألا يتبع طلحة و الزبير و لا يرصد لهما القتال و فيه يبين عن صفته بأنه عليه السلام لا يخدع‏

  1. وَ اللَّهِ لَا أَكُونُ كَالضَّبُعِ تَنَامُ عَلَى طُولِ اللَّدْمِ حَتَّى يَصِلَ إِلَيْهَا طَالِبُهَا وَ يَخْتِلَهَا رَاصِدُهَا .
  2. وَ لَكِنِّي أَضْرِبُ بِالْمُقْبِلِ إِلَى الْحَقِّ الْمُدْبِرَ عَنْهُ وَ بِالسَّامِعِ الْمُطِيعِ الْعَاصِيَ الْمُرِيبَ أَبَداً حَتَّى يَأْتِيَ عَلَيَّ يَوْمِي.
  3. فَوَاللَّهِ مَا زِلْتُ مَدْفُوعاً عَنْ حَقِّي مُسْتَأْثَراً عَلَيَّ مُنْذُ قَبَضَ اللَّهُ نَبِيَّهُ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ سَلَّمَ حَتَّى يَوْمِ النَّاسِ هَذَا.

متن فارسی

   6 .از یک سخن آن حضرت هنگامی که نظر دادند که طلحه وزبیر را دنبال نکنند و آماده جنگ با آنان نگردد ودر این سخن از حال خود خبر می دهد که فریب نخواهد خورد

  1. به خدا سوگند مانند گفتار نیستم که با آهنگ ملایم می خوابد تا شکارچی به آن دست یابد وآن که در کمینش نشسته غافلگیرش نماید .
  2. بلکه همیشه با یاری حق طلب، فراری از حق را با کمک شنونده ی فرمانبر، نافرمان بد دل را سرکوب می کنم تا روز مقرر مرگم فرا رسد.
  3. به خدا سوگند از روزی که خداوند پیامبر خود صلی الله علیه وآله وسلم را از ما گرفت تا به امروز مرا از حق خود کنار زده اند ودیگران را بر من پیش انداخته اند.
قبلی بعدی