دانش، ميراثى گرانبها ، و آداب ، زيورهاى هميشه تازه ، و انديشه ، آيينه اى شفاف است.
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

خانه  >   ترجمه ( حسین استادولی)  >  موقع وفات پیامبر اسلام ( خطبه شماره 5 )

خطبـه ها
نامـــه ها
حکمت ها
غرائب الکلم

متن عربی

5 .و من [كلام‏] خطبة (له (علیه السلام):لما قبض رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم)و خاطبه العباس و أبو سفيان بن حرب في أن يبايعا له بالخلافة و ذلك بعد أن تمت البيعة لأبي بكر في السقيفة، و فيها ينهى عن الفتنة و يبين عن خلقه و علمه)

النهي عن الفتنة

  1. أَيُّهَا النَّاسُ شُقُّوا أَمْوَاجَ الْفِتَنِ بِسُفُنِ النَّجَاةِ وَ عَرِّجُوا عَنْ طَرِيقِ الْمُنَافَرَةِ وَ ضَعُوا تِيجَانَ الْمُفَاخَرَةِ .
  2. أَفْلَحَ مَنْ نَهَضَ بِجَنَاحٍ أَوِ اسْتَسْلَمَ فَأَرَاحَ هَذَا مَاءٌ آجِنٌ وَ لُقْمَةٌ يَغَصُّ بِهَا آكِلُهَا .
  3. وَ مُجْتَنِي الثَّمَرَةِ لِغَيْرِ وَقْتِ إِينَاعِهَا كَالزَّارِعِ بِغَيْرِ أَرْضِهِ.

خلقه و علمه‏

  1. فَإِنْ أَقُلْ يَقُولُوا حَرَصَ عَلَى الْمُلْكِ وَ إِنْ أَسْكُتْ يَقُولُوا جَزِعَ مِنَ الْمَوْتِ.
  2. هَيْهَاتَ بَعْدَ اللَّتَيَّا وَ الَّتِي وَ اللَّهِ لَابْنُ أَبِي طَالِبٍ آنَسُ بِالْمَوْتِ مِنَ الطِّفْلِ بِثَدْيِ أُمِّهِ.
  3. بَلِ انْدَمَجْتُ عَلَى مَكْنُونِ عِلْمٍ لَوْ بُحْتُ بِهِ لَاضْطَرَبْتُمْ اضْطِرَابَ الْأَرْشِيَةِ فِي الطَّوِيِّ الْبَعِيدَةِ.

متن فارسی

5 .از یک خطبه ی آن حضرت هنگامی که رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم از دنیا رفت و عباس و ابو سفیان از  آن حضرت خواستند که با برای خلافت بیعت کنند  (و این پس از پایان یافتن بیعت با ابوبکر در سقیفه بود . ودر این خطبه از فتنه گری باز می دارد و خوی و دانش خویش را بیان می کند):

نهی از فتنه

  1. ای مردم ،امواج فتنه ها را با کشتی های نجات بشکافید ،واز جاده ی اختلاف و دشمنی  کنار ایستید،وتاج های مفاخرت و رقابت را از سر بیندازید .
  2. پیروز و رستگار کسی است با داشتن یاور قیام کند ، یا در غیر این صورت راه سلامت گیرد ودیگران را راحت گذارد. این گونه حکومت آبی گندیده و لقمه ای گلوگیر است.
  3. وآن که میوه را بی موقع بچیند چون کشاورزی است که بذر را در زمین دیگران بپاشد.

درباره ی اخلاق وعلم خود

4. اگر دم زتم گویند:بر حکومت حریص است،واگر خاموش بمانم گویند:از مرگ می ترسد.

5.هیهات که پس از آن همه مخاطرات و فدا کاری ها اکنون از مرگ بترسم! به خدا سوگند،پسر ابی طالب به مرگ از کودک شیرخوار به پستان مادرش مأنوس تر است.

6.بلکه سکوتم به خاطر آن است که اسراری پوشیده در سینه دارم که اگر باز گویم همه ی شما چون ریسمان های آویخته در چاه های عمیق به لرزه خواهید افتاد.

قبلی بعدی