از نافرمانى خدا در خلوت ها بپرهيزيد، زيرا همان كه گواه است، داورى مى كند.
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

خانه  >   ترجمه ( حسین استادولی)  >  به معقل بن قیس ریاحی ( نامه شماره 12 )

خطبـه ها
نامـــه ها
حکمت ها
غرائب الکلم

متن عربی

12 .و من وصية له (علیه السلام)  وصى بها معقل بن قيس الرياحي حين أنفذه إلى الشام في ثلاثة آلاف مقدمة له‏

  1. اتَّقِ اللَّهَ الَّذِي لَا بُدَّ لَكَ مِنْ لِقَائِهِ وَ لَا مُنْتَهَى لَكَ دُونَهُ .
  2. وَ لَا تُقَاتِلَنَّ إِلَّا مَنْ قَاتَلَكَ وَ سِرِ الْبَرْدَيْنِ وَ غَوِّرْ بِالنَّاسِ وَ رَفِّهْ فِي السَّيْرِ وَ لَا تَسِرْ أَوَّلَ اللَّيْلِ فَإِنَّ اللَّهَ جَعَلَهُ سَكَناً وَ قَدَّرَهُ مُقَاماً لَا ظَعْناً فَأَرِحْ فِيهِ بَدَنَكَ وَ رَوِّحْ ظَهْرَكَ فَإِذَا وَقَفْتَ حِينَ يَنْبَطِحُ السَّحَرُ أَوْ حِينَ يَنْفَجِرُ الْفَجْرُ فَسِرْ عَلَى بَرَكَةِ اللَّهِ .
  3. فَإِذَا لَقِيتَ الْعَدُوَّ فَقِفْ مِنْ أَصْحَابِكَ وَسَطاً وَ لَا تَدْنُ مِنَ الْقَوْمِ دُنُوَّ مَنْ يُرِيدُ أَنْ يُنْشِبَ الْحَرْبَ وَ لَا تَبَاعَدْ عَنْهُمْ تَبَاعُدَ مَنْ يَهَابُ الْبَأْسَ حَتَّى يَأْتِيَكَ أَمْرِي .
  4. وَ لَا يَحْمِلَنَّكُمُ شَنَآنُهُمْ عَلَى قِتَالِهِمْ قَبْلَ دُعَائِهِمْ وَ الْإِعْذَارِ إِلَيْهِمْ‏.

متن فارسی

12-از یک سفارش آن حضرت به معقل  بن قیس ریاحی هنگامی که او رابا سه هزار سپاهی به عنوان جلودار خود به شام فرستاد

(1)از خدایی که ناگزیر به دیدار او خواهی شتافت و نهایتی جز او نخواهی داشت پروا کن.

(2) و جز با کسی که به جنگ تو آمده پیکار مکن، و صبح زود و پیش از غروب که هوا خنک تر است حرکت کن، و در گرمای نیمروز مردم را استراحت بده. هنگام حرکت آهسته بران، و اول شب حرکت مکن، زیرا خداوند شب را مایه ی  آرامش قرار داده، و آن   برای اقامت نه کوچ کردن مقدار فرموده، پس بدنت را در آن وقت آسوده دار، و مرگبات را نیز به استراحت بکذار، و چون داز تی که وقت سحر کسترده، یا سپیده ی  صبح دمیده، به برکت خدا حرکت کن.

(3) هرگاه با دشمن رو به رو شدی می آن یاران خود بایست، نه مانند کسی که می خواهد به جنگ دامن زند به حریف نزدیک شو، و نه مثل کسی که از جنگ میهراسد از او دور شو، تا فرمانم به تو برسد.

(4) مبادا خشم و کینه ی  شما به دشمن  شما را به شروع جنگ وادارد، پیش از آنکه آنان را به حق فراخوانید و حجت را بر آنان تمام نمایید.

قبلی بعدی