(از امام پرسيدند: اگر دُرِ خانة مردى را به رويش بندند، روزى او از كجا خواهد آمد ؟ فرمود) از آن جايى كه مرگ او مى آيد!.
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

خانه  >   ترجمه ( حسین استادولی)  >  نصیحت به معاویه ( نامه شماره 32 )

خطبـه ها
نامـــه ها
حکمت ها
غرائب الکلم

متن عربی

32 .و من كتاب له (علیه السلام)  إلى معاوية

  1. وَ أَرْدَيْتَ جِيلًا مِنَ النَّاسِ كَثِيراً خَدَعْتَهُمْ بِغَيِّكَ وَ أَلْقَيْتَهُمْ فِي مَوْجِ بَحْرِكَ تَغْشَاهُمُ الظُّلُمَاتُ وَ تَتَلَاطَمُ بِهِمُ الشُّبُهَاتُ.
  2. [فَجَارُوا] فَجَازُوا عَنْ وِجْهَتِهِمْ وَ نَكَصُوا عَلَى أَعْقَابِهِمْ وَ تَوَلَّوْا عَلَى أَدْبَارِهِمْ وَ عَوَّلُوا عَلَى أَحْسَابِهِمْ إِلَّا مَنْ فَاءَ مِنْ أَهْلِ الْبَصَائِرِ فَإِنَّهُمْ فَارَقُوكَ بَعْدَ مَعْرِفَتِكَ وَ هَرَبُوا إِلَى اللَّهِ مِنْ مُوَازَرَتِكَ إِذْ حَمَلْتَهُمْ عَلَى الصَّعْبِ وَ عَدَلْتَ بِهِمْ عَنِ الْقَصْدِ.
  3. فَاتَّقِ اللَّهَ يَا مُعَاوِيَةُ فِي نَفْسِكَ وَ جَاذِبِ الشَّيْطَانَ قِيَادَكَ فَإِنَّ الدُّنْيَا مُنْقَطِعَةٌ عَنْكَ وَ الْآخِرَةَ قَرِيبَةٌ مِنْكَ وَ السَّلَامُ‏.

متن فارسی

32-از یک نامه ی  آن حضرت به معاویه

(1)و گروهی بسیار از مردم را به تباهی رساندی، آنان را به گمراهی خویش فریفتی، و در امواج دریای (نفاق) خود افکندی، در حالی که تاریکیها (ی گمراهی) آنان را فراگرفته ، و تلاطم شبهه ها آنان را به این سو و آن سو می کشاند.

(2) پس، از راه راست خود منحرف شدند. و بر پاشنه های پای خود عقب گرد نمودند، و به پشت خود (و گذشته های خود) بازگشتند، و بر افتخارات جاهلی خود تکیه کردند، جز کسانی از اهل بصیرت که (به سوی حق) بازگشتند، زیرا پس از آنکه تو را شناختند از تو جدا شدند، و از یاریت دست کشیدند و به سوی خدا گریختند، زیرا آنان را بر توسن چموش نشاندی، و از راه راست منحرف ساختی.

(3) پس ای معاویه، درباره ی  خود از خدا پرواکن، و مهار خویش را ازدست شیطان بکش، زیرا دنیا از تو بریده و آخرت به تو نزدیک شده، والسلام.

قبلی بعدی