كسى كه چيزى از او خواسته اند تا وعده نداده آزاد است.
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

خانه  >   چهره ها (مروجین)  >  سيد صدرالدين بلاغى

سيد صدرالدين بلاغى

ولادت

سيد صدرالدين بلاغى، در سال 1290ش در نايين در ميان خانواده‌اى روحانى به دنيا آمد و دوران كودكى و نوجوانى را در شهر خود، زير نظر پدر بزرگوارش سید حسن حسینی(۱۲۸۸-۱۳۵۲ق) كه از علماى معروف و مدرسين مشهور نايين بود، تربيت شد و تعليم يافت.

کسب علم و دانش

سيد صدرالدين بلاغى، پس از تحصيل مقدمات در خدمت چنين پدر والامقامى و آشنايى با مبانى علوم اسلامى به اصفهان و شيراز رفت و مدت سال تمام به تحصيل علوم منطق، فلسفه، اصول، فقه و حديث در نزد اساتيد بزرگ مشغول شد.

فعالیت‌ها

وی در سال 1318 از شيراز به مشهد مقدس رفت و مدت دو سال در آن سامان ضمن تعليم و تدريس به ايراد سخنرانى در مجامع و محافل مذهبى پرداخت و از سال 1320 به تهران آمد و به تبليغ و ارشاد در مساجد و محافل اسلامى مشغول شد و در همين دوران بود كه همانند مرحوم آیت‌الله طالقانى و ديگران گفتارهاى مذهبى وى از «راديو» پخش مى‌گرديد... از اين هنگام تا آغاز مبارزات سياسى - اجتماعى ملى شدن صنعت نفت به نشر انديشه اسلامى در محافل گوناگون و تأليف و نشر مقالات و كتاب‌هاى آموزنده اهتمام ورزيد و در جريان ملى شدن صنعت نفت، صدر بلاغى در صدر مبارزين در كنار رهبرى مذهبى - ملى نهضت، حركت مى‌كرد و از همان زمان، به عنوان نماينده مرجع عالى‌قدر مرحوم آیت‌الله‌ بروجردى به فعاليت خود ادامه مى‌داد.

پس از شكست نهضت ملى، مرحوم استاد صدر بلاغى بيشتر به كار فرهنگى - ارشادى پرداخت و در همين راستا به دستور آیت‌الله‌ بروجردى و به عنوان نماينده ويژه ايشان به اروپا و آمريكا اعزام شد و در آن ديار به تبليغ اسلام همت گماشت.

در اين خصوص آیت‌الله‌ بروجردى در نامه‌اى از سفر ايشان به خارج اظهار خوشنودى نموده و مى‌نويسد كه اين قبيل سفرها را موجب توسعه و تقويت ديانت مقدسه اسلام مى‌داند.

پس از مراجعت از سفر خارج استاد صدر بلاغى بيشتر به كار فرهنگى و روشن ساختن ذهن و فكر نسل جوان پرداخت و در همين راستا علاوه بر سخنرانى‌هاى پربها در حسينيه ارشاد و ديگر محافل، تأليفات و آثار پرارجى از خود به يادگار گذاشت كه همواره مورد استفاده خواهد بود.

آثار

از صدرُالدّين بلاغى آثار تأليفى نيز باقيست كه از آن ميان «نهج‌البلاغه (ترجمه کلمات قصار، صدر الدین بلاغی،محمد(ص) پيامبر رحمت، عدالت و قضا در اسلام، ترجمه صحيفه سجاديه، و قصص قرآن» را مى‌توان نام برد.