از نافرمانى خدا در خلوت ها بپرهيزيد، زيرا همان كه گواه است، داورى مى كند.
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

خانه  >   ترجمه ( حسین استادولی)  >  خرابی عالم از فتنه های عالم سوز ( خطبه شماره 50 )

خطبـه ها
نامـــه ها
حکمت ها
غرائب الکلم

متن عربی

50.و من كلام له (علیه السلام):و فيه بيان لما يخرب العالم به من الفتن و بيان هذه الفتن‏

1.      إِنَّمَا بَدْءُ وُقُوعِ الْفِتَنِ أَهْوَاءٌ تُتَّبَعُ وَ أَحْكَامٌ تُبْتَدَعُ يُخَالَفُ فِيهَا كِتَابُ اللَّهِ وَ يَتَوَلَّى عَلَيْهَا رِجَالٌ رِجَالًا عَلَى غَيْرِ دِينِ اللَّهِ .

2.      فَلَوْ أَنَّ الْبَاطِلَ خَلَصَ مِنْ مِزَاجِ الْحَقِّ لَمْ يَخْفَ عَلَى الْمُرْتَادِينَ وَ لَوْ أَنَّ الْحَقَّ خَلَصَ مِنْ لَبْسِ الْبَاطِلِ انْقَطَعَتْ عَنْهُ أَلْسُنُ الْمُعَانِدِينَ .

3.      وَ لَكِنْ يُؤْخَذُ مِنْ هَذَا ضِغْثٌ وَ مِنْ هَذَا ضِغْثٌ فَيُمْزَجَانِ فَهُنَالِكَ يَسْتَوْلِي الشَّيْطَانُ عَلَى أَوْلِيَائِهِ وَ يَنْجُو الَّذِينَ سَبَقَتْ لَهُمْ‏ مِنَ اللَّهِ‏ الْحُسْنى‏.


متن فارسی

50.از یک سخن آن حضرت درباره ی خرابی عالم از فتنه های عالم سوز

  1. بی گمان فتنه ها از هواهای پیروی شده و از احکام نو پدیدی سرچشمه می گیرد که در آنها با کتاب خدا مخالفت می شود و گروهی بر اساس غیر دین خدا گروه دیگر را به دوستی می گیرند.
  2. البته اگر باطل از آمیختگی با حق جدا می شد بر حقیقت جویان پوشیده نمی  ماند؛واگر حق از در آمیختن با باطل خالص می گشت زبان اهل عناد از آن بریده می شد.
  3. ولی چند ترکه ازاین و چند ترکه از آن گرفته  شده به هم آمیخته می گردد! اینجاست که شیطان بر دوستانش چیره می شود ، وآنان که پیش از این از سوی خداوند سرنوشت نیکو بر آنان رقم خورده نجات می یابند.
قبلی بعدی