پيروز نشد آن كس كه گناه بر او چيرگى يافت، و آن كس كه با بدى پيروز شد شكست خورده است.
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

خانه  >  دانستنی های نهج البلاغه (در کلام اندیشمندان)  >  حضرت آیت‌الله جوادی‌آملی

حضرت آیت‌الله جوادی‌آملی

حضرت آیت‌الله جوادی‌آملی : 70 درصد مفسرین نهج‌البلاغه اهل ‌سنت‌اند

آیت‌الله جوادی‌آملی در دیدار اقشار مختلف مردم با اشاره به خطبه 216 نهج‌البلاغه، جمع‌آوری این کتاب را از سوی مرحوم سید رضی خدمت به اسلام و تشیع دانستند. ایشان افزودند:‌ چینش خطبه‌های نهج‌البلاغه به شکلی که سید رضی انتخاب کرده‌اند، آن گونه نبوده که وجود مبارک حضرت امیر(ع) آن را ایراد کرده بودند. سیدرضی با گردآوری نهج‌البلاغه به اسلام و تشیع خدمت کرد تا جایی که 70 درصد مفسرین آن، محققان اهل سنت هستند.
به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت‌الله جوادی‌آملی در دیدار اقشار مختلف مردم با اشاره به خطبه 216 نهج‌البلاغه، جمع‌آوری این کتاب را از سوی مرحوم سید رضی خدمت به اسلام و تشیع دانستند.
ایشان افزودند:‌ چینش خطبه‌های نهج‌البلاغه به شکلی که سید رضی انتخاب کرده‌اند، آن گونه نبوده که وجود مبارک حضرت امیر(ع) آن را ایراد کرده بودند.
معظم‌له ادامه داد: هدف سید رضی (ره) از جمع‌آوری نهج‌البلاغه، گردآوری کتاب حدیثی، نبوده، بلکه نشان دادن، بلاغت، فصاحت و نکات ادبی بوده که بر زبان حضرت علی (ع) جاری گشته است.
این شارح نهج‌البلاغه با بیان اینکه با گردآوری نهج‌البلاغه، خدمت فراوانی به مسلمین شده، خاطرنشان کردند: یکی از اهداف جمع‌آوری این کتاب، تقریب بین مذاهب بود که تاکنون در این زمینه به موفقیت‌هایی رسیده است، به گونه‌ای که بسیاری از شراح آن از اهل‌سنت هستند.
 
آیت‌الله جوادی‌آملی با اشاره به فرازهایی از نهج‌البلاغه گفت: برای هر حق، تکلیف معینی است و هر جا حق باشد، تکلیف هم وجود دارد.
ایشان با بیان اینکه حق زیباست، افزودند: اگر کسی بخواهد در تبیین ارزش حق مطلب و کتاب بنویسند و یا صحبت کند و همایش برگزار نماید، از میدان وسیعی برخوردار است، اما اگر بخواهد به حق عمل کند میدان عمل او کم می‌شود.
معظم‌له با بیان اینکه حق، یک جانبه نیست، ابراز داشت: کسی بر خدا حاکم نیست و نمی‌تواند برای او حق و یا قانون تعیین نماید، اما خداوند برای احترام گذاشتن به «حق» فرموده است که «من بر مخلوق، حقی دارم و برای خودم هم حقی از طرف مخلوق وضع کرده‌ام».
این مفسر قرآن کریم در بخش دیگری از سخنان خود با بیان نکات اخلاقی، اظهار داشتند: قرآن کریم می فرماید انبیاء برای زنده کردن بشر آمدند و برای اینکه انسان به حیات جاودان برسد به حکمت نیاز دارد.
آیت‌الله جوادی‌آملی با بیان اینکه مودت علی (ع) و اولاد ایشان اجر رسالت است، گفتند:‌ اسلام دین دوستی و اخلاق است و زمانیکه انسان با دوستی و محبت، دارای اخلاق الهی شد، حیات، سلامت و شفا پیدا می‌کند.
ایشان با تاکید بر نفوذ معارف و مبانی دینی در عمق جان افراد، افزودند: اخلاق، نیازمند معماری و مهندسی دینی است و ما موظفیم حیاتمان را بر اساس معارف دینی و اخلاق اسلامی پایه‌گذاری کنیم تا سختی‌ها ما را نلرزاند.

منبع :سایت رادیو معارف