اى اسيران آرزوها ، بس كنيد! زيرا صاحبان مقامات دنيا را تنها دندان حوادث روزگار به هراس افكند، اى مردم كار تربيت خود را خود بر عهده گيريد، و نفس را از عادت هايى كه به آن حرص دارد باز گردانيد.
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

خانه  >  کتاب شناسی  >  علی بن ابیطالب(ع) صالح المؤمنین

مولف: 
مرضیه محمدزاده
ناشر: 
انتشارات اطلاعات
تاریخ نشر: 
1400
نوبت چاپ: 
1ام
قطع و اندازه: 
وزیری
نوع جلد: 
گالينگور
نوع مدرک: 
کتاب
زبان : 
فارسی
موضوع اصلی: 
بررسی زندگانی حضرت علی علیه السلام
کلید واژگان: 
سیره-زندگانی -امام اول
توضیحات: 

جلد اول با نام زندگانی تاریخی امیرالمؤمنین(علیه السلام) شامل هجده بخش است که با طلوع خورشید شروع می‏‌شود. در بخش‌های بعد به مسائلی چون سیرۀ عملی امیرالمؤمنین(علیه السلام)، امیرالمؤمنین(علیه السلام) در کنار رسول‌الله(ص)، امیرالمؤمنین(علیه السلام) بعد از رسول‌الله(ص)، نصوص و دلایل امامت، امیرالمؤمنین(علیه السلام) در دوران خلافت خلفا، خلافت امیرالمؤمنین(علیه السلام)، آغاز مخالفت با امیرالمؤمنین (علیه السلام)، جنگ جمل، کوفه، جنگ صفین، حکمیت، جنگ نهروان، غارات، غروب خورشید، وصایای امیرالمؤمنین(علیه السلام)، آرامگاه امیرالمؤمنین(علیه السلام) و سرانجام امیرالمؤمنین(علیه السلام) در فرهنگ عامه پرداخته می‏‌شود.

جلد دوم شامل سیزده بخش است و اختصاص به زندگانی معرفتی امیرالمؤمنین(علیه السلام) دارد و حیات آن حضرت از منظر علمی مورد کنکاش قرار می‏‌گیرد.  کتاب پس از مقدمه‏‌ای درباره سخنان امیرالمؤمنین(علیه السلام) با بخش شناخت شروع می‏ شود و سپس موانع شناخت، علم، ایمان و عمل، عبادات و ادعیه، اخلاق، فقه، اقتصاد، قرآن، تفسیر و علوم قرآنی و حدیث، حقوق و قضا، کلام، مناقب و فضایل امیرالمؤمنین(علیه السلام) در قرآن و احادیث، اصحاب و راویان امیرالمؤمنین(علیه السلام) و الگوی حکومت اسلامی بخش پایانی این کتاب را تشکیل می‌دهد.

مقدمه کتاب را مصطفی دلشاد تهرانی محقق و نهج‌البلاغه‌پژوه معاصر نوشته است.کتاب «علی بن ابیطالب(علیه السلام)، صالح المؤمنین» توسط انتشارات اطلاعات منتشر شده است.(1)
درباره نویسنده

مرضیه محمدزاده متولد 28 بهمن ماه سال 1337 در اهواز ، نویسنده و پژوهشگر ایرانی است که بسیاری از آثارش در موضوع امام حسین (علیه السلام) نوشته شده است.

تحصیلات محمدزاده در رشته تاریخ و تمدن ملل اسلامی تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه یافت و پایان نامه خود را با عنوان “زندگی و نقش ام سلمه در تاریخ اسلام” ارائه کرد.

از سال 1375 کار تحقیق و پژوهش درباره زندگی امام سوم شیعیان حضرت اباعبدالله الحسین ‌(علیه السلام) را شروع کرد و در طول پنج سال این کار تحقیقی را به پایان رساند.

دکترای وی در رشته فیلولوژی (مردم‌شناسی) است و عنوان رساله‌اش عاشورا در شعر و فولکلور معاصر مردم ایران است.

او هم اکنون مدرس "تاریخ اسلام" در دانشگاه مذاهب اسلامی است و با دانشنامه جهان اسلام و دائرة المعارف تشیع نیز به عنوان مؤلف همکاری دارد.(2)

(1)سایت چراغ امید نیوز
(2)ایران کتاب