در فتنه ها چونان شتر دو ساله باش، نه پشتى دارد كه سوارى دهد و نه پستانى تا او را بدوشند.
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

نرم‌افزار «کتابخانه جامع دروس حوزوی ۲» برای غنی‌سازی اطلاعات طلاب، اساتید و پژوهشگران تهیه شده است

پیش از ظهر روز یک شنبه مورخه 1400/06/14 کنفرانس خبری رونمایی از نرم افزار دروس حوزوی نسخه 2 در سالن جلسات مرکز کامپیوتر نور برگزار شد.

دراین مراسم حجت الاسلام سید احمد الحسینی  با اشاره به اینکه سابقه این مرکز اظهار داشت: سی سال است در راستای ارائه خدمات پژوهشی و کمک پژوهشی از طریق رسانه های نوین به مراکز حوزوی و دانشگاهی در حال خدمت رسانی هستیم.

وی ادامه داد: ماه عسل فعالیت این سالها تولید بیش از 400نرم افزار در قالب ها و پلتفرم های مختلف است. نرم افزارهای این مرکز در قالب های دسکتاپ، پایگاه اینترنتی و اپ های موبایلی ارائه می شود.

کارشناس روابط عمومی مرکز نور با اشاره به روز رونمایی نرم افزار، گفت: نرم افزار دروس حوزوی نسخه 2 روز چهارشنبه 17شهریور ساعت 10:30 با سخنرانی آیت الله حسینی بوشهری، رئیس جامعه مدرسین رونمایی خواهد شد.

وی اضافه کرد: این مراسم با حضور حداقلی در سالن جلسات مرکز کامپیوتر نور و به صورت مجازی از سایت نورسافت برگزار خواهد شد.

نسخه دوم نرم افزار دروس حوزوی کامل تر و جامع تر است

همچنین در ادامه این برنامه سید مصطفی حسینی، مدیر پروژه نرم افزار دروس حوزوی با اشاره به اینکه مهمترین مسئله در پژوهش منابع است، گفت: نرم افزار دروس حوزوی یک که در سال 1393 تولید شد با استقبال طلاب روبرو شد.

وی ادامه داد:در این مدت با کاربران این نرم افزار در ارتباط بودیم و آنها تقاضای افزایش منابع و افزایش سطح منابع و رفع برخی مشکلات را داشتندکه از همین رو بعد از 7سال نسخه دو ارائه خواهد شد.

مدیر گروه تالیف و تدوین مرکز نور با اشاره به اینکه میزان منابع نسبت به نسخه یک، سه برابر افزایش پیدا کرده است، گفت: در این نسخه سعی شده است منابعی که طلاب بیشتر به آن نیاز دارند قرار داده شود.

وی خاطرنشان کرد: در این نرم افزار از قواعد عربی، اصول، منطق، فلسفه، قرآن و نهج البلاغه منابع بسیار ارزشمندی قرار داده شده است. بسیاری از منابع استفاده شده در این نرم افزار در کتابفروشی ها نیست و در کتابخانه های خاص و یا خارج کشور قرار دارد.

حسینی با اشاره به اینکه در این نسخه قران را محور قرار دادیم، ابراز داشت: محدود برنامه نسخه دوم سطح است و فعلا به دروس خارجه وارد نشده ایم هرچند منابعی در نرم افزار در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: در نسخه اول این نرم افزار 230عنوان کتاب با 775جلد قرار داشت که در نسخه دوم این تعداد  به 650عنوان کتاب با 1832جلد  یعنی حدود سه برابر رسیده است.

مدیر گروه تالیف و تدوین مرکز نور ادامه داد: متون درسی در نسخه اول 37 عنوان کتاب درسی بود که این تعداد در نسخه دوم به 74 عنوان کتاب درسی رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: این برنامه به زبان های عربی، انگلیسی و فارسی ارائه شده است و قابلیت های جدیدی همچون محیط جدید، ارتقاء فونت و گرافیک، قابلیت تغییر قالب، نصب سریع برنامه و برخی موارد دیگر اصلاح و اضافه شده است.

حسینی با اشاره به اینکه نرم افزار قابلیت به روزرسانی دارد، گفت: منابع در این نرم افزار به یکدیگر در ارتباط دو طرفه هستند یعنی ترجمه، شرح و معنی هر قسمت بایکدیگر در ارتباط است  و کاربر می توان آنها را مشاهده کند.

همچنین حسینی که مدیر پایگاه ویکی نور هم است با اشاره به اینکه این پایگاه چندسالی است راه اندازی شده است، گفت: هدف این پایگاه ارائه اطلاعات اجمالی در خصوص کتاب ها و پدیدآورنده های آنها می باشد.

وی اضافه کرد: در این پایگاه 14هزار عنوان کتاب معرفی شده است و زندگی نامه بیش از 7هزار پدیدآورنده و نویسنده قرار داده شده است.

مدیر پایگاه ویکی نور تصریح کرد: پایگاه ویکی نور یک پایگاه کمک کننده برای کسانی که می خواهند تحقیق و پژوهشی را شروع کنند می باشد.

شناسنامه

زبان واسط کاربری : فارسی، عربی، انگلیسی

قالب نرم افزار : معجم لفظی استاندارد

تولیدکننده : مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی

تاریخ تولید : 1400/06/01

سیستم عامل : ویندوز

وضعیت عرضه :

شماره شناسنامه اثر : 8-02202-044916

تاریخ صدور پروانه : 1393/09/02

محتوا :

* متن کامل 655 عنوان کتاب در 1833 جلد به زبان عربی و فارسی (461 عنوان کتاب عربی و 195 عنوان کتاب فارسی) شامل موضوعات: ادبیات عرب (76 عنوان)، قرآن (122)، فقه (58)، اصول فقه (138)، کلام (44)، حدیث (66)، نهج البلاغه (26)، منطق (27) ، حکمت (67)، اخلاق و عرفان (46 عنوان)

امکانات و قابلیت ها :

* دسته‌بندی کتاب‌های برنامه بر اساس: موضوع، پدیدآورنده، قرن و زبان

* بهره‌مندی از موتور جست‌وجوی پیشرفته نور، با قابلیت‌های: اولویت‌دهی پیشرفته به پاسخ‌ها؛ پالایش نتایج جست‌وجو بر اساس: کتاب، موضوعات، پدیدآور و زبان؛ انعطاف در برابر پیشوند و پسوند کلمات؛ محدودکردن جست‌وجو به: آیات، روایات و اشعار موجود در متون

* قابلیت مشابه‌یابی متن انتخابی با امکان تعیین درصد تشابه

* امکان ایجاد میز پژوهشی جهت انجام و ثبت پژوهش‌های کاربر

* متن قرآن کریم با قابلیت جست‌وجو در آیات، به همراه ترجمه فارسی

* ارتباط واژگان متن با چند دوره لغت‌نامه به همراه قابلیت جست‌وجو و دسته‌بندی مبتنی بر ریشه

* کتاب‌شناسی و گزارش اجمالی درباره محتوای منابع و شرح‌حال نویسندگان کتب

* دسترسی به ابزار پژوه‌نگار جهت یادداشت‌برداری از کتب برنامه و ساماندهی آنها

* قابلیت‌های پژوهشی مانند: نمایه‌زنی، حاشیه‌نویسی، رنگی کردن و علامت گذاری در متن

* امکان به‌روزرسانی برنامه از طریق اینترنت و ارسال نظر توسط کاربر