خداى سبحان طاعت را غنيمت زيركان قرار داد آنگاه كه مردم ناتوان ، كوتاهى كنند.
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

تولید دانشنامه علوی( 2)

نرم‌افزار فاخر (دانشنامه علوی 2) توسط مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) تولید و عرضه شد.
 
به گزارش نورسافت، نرم‌افزار فاخر (دانشنامه علوی 2) توسط مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) تولید و عرضه گردید. در این نرم‌افزار به جمع آوری کتابخانه ای تخصصی با محوریت کتاب شریف نهج البلاغه پرداخته شده. از ویژگی‌های این محصول، عرضه کتب در قالب دانشنامه‌ای است. قالب دانشنامه این امکان را به کاربر می‌دهد که در کمترین زمان ممکن به مطالب مرتبط با هر فراز از نهج البلاغه به‌صورت دسته بندی شده، دسترسی داشته باشد. امیدواریم با فضل و مدد الهی با راه‌اندازی پایگاه (جامع نهج البلاغه) بتوانیم نسخه کامل‌تری از این نرم‌افزار را به زودی در بستر Web عرضه نماییم.

 

امکانات و قابلیت های محتوایی
یکی از نوآوری‌هایی که در این نرم‌افزار ارائه شده، امکان مشاهده و جستجو در فهرست نمایه‌ها و موضوعات نهج البلاغه است. این فهرست از 10 عنوان کتاب که در این زمینه تالیف شده‌اند استخراج، دسته‌بندی و به‌صورت دیجیتالی عرضه شده. در سربرگ نمایش، 9 عنوان موضوع کلی آورده شده (لغت، موضوعات، معانی، بیان، بدیع، اعراب، اعلام، امثال، مصادر) که با انتخاب هر کدام، فرازهایی از نهج البلاغه که حاوی این موضوعات هستند با رنگی متمایز نمایش داده می‌شوند. همچنین کاربر می‌تواند با مراجعه به سربرگ فهرست، نمایه‌ها و موضوعات جزئی‌تری (آیات، احادیث، ادعیه، اشعار، أمثال، أعلام، معانی، بیان، بدیع، اعراب و مصادر) در اختیار داشته باشد. 

نهج البلاغه حاوی خطبه‌ها و بیاناتی است که از بهترین و زیباترین اصول بلاغت و فصاحت، بهره برده و یکی از علل نگارش این کتاب، اشاره به همین جنبه از کلام امیر المومنین علیه السلام است. گزافه نیست اگر این کتاب را در این زمینه بی‌نظیر بنامیم چرا که صاحب سخن، شخصیتی است که او را امیر بیان و بلاغت در عرب می‌نامند. نمایه‌های مربوط به معانی، بیان و بدیع و فرازهای متصل به آنها، منبع خوبی برای پژوهش‌های معانی، بیان و بلاغت در زبان عربی است. همچنین مباحث اعراب و صرف و نحو نیز فهرست شده و قابل مراجعه علاقه‌مندان به این رشته می‌باشد. 

مصادر نهج البلاغه در این نسخه نسبت به قبل کامل‌تر شده و بیش از 200 مصدر ارائه شده. برخی مصادر در چرخه تایپ و تصحیح هستند و برخی مجوز مالکیت معنوی از ناشرین و مؤلفین ندارند. امیدواریم در نسخه‌های آینده بتوانیم فهرست مصادر را کامل ارائه نماییم. 

نسخ خطی نهج البلاغه و امکان مقایسه فراز به فراز نسخ با یکدیگر، از دیگر نوآوری‌های این نرم‌افزار است که یکی از آروزهای دیرین محققین در رشته نهج البلاغه بوده. 

در این نرم‌افزار بخشی مستقل به عرضه کتاب غرر الحکم و درر الکلم اختصاص یافته و این کتاب در قالب دانشنامه ای در کنار کتاب شریف نهج البلاغه ارائه شده است. متن کتاب غرر الحکم با اتصال به ترجمه و شرح در این قسمت عرضه شده.

 

امکانات و قابلیت‌های چند رسانه‌ای
تمامی متن کتاب شریف نهج البلاغه با صدای دو گوینده عرب‌زبان، گویا شده است. همچنین ترجمه فارسی مرحوم استاد دشتی با صدای استاد هدایت‌فر ارائه گردیده.

اصطلاحات، اماکن، اشخاص و دیگر اسم‌ها را با ارائه عکس یا قطعه فیلم می‌توان بهتر به مخاطب معرفی کرد و شناخت آنها را ساده‌تر نمود. در سربرگ نمایش 1324 عدد عکس و 57 قطعه فیلم از سریال امام علی علیه السلام به فرازهای مختلف از متن نهج البلاغه متصل شده. هرگاه کاربر به فرازی برسد که دارای تصویر یا فیلم باشد، علامت نمایش تصویر یا فیلم، قابل انتخاب خواهد شد. علاوه بر آن در سربرگ نگارخانه امکان مراجعه به تصویر یا فیلم (فارغ از اینکه به متن نهج البلاغه مرتبط هستند یا نه) وجود دارد.

 

سخن آخر
جای دارد از تمامی صاحبان آثار، ناشران که با همکاری و بذل توجه خود به مرکز تحخقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، زمینه تولید محصولاتی این چنین را فراهم آورده‌اند، کمال تقدیر و تشکر داشته باشیم و دوام توفیقاتشان را در حوزه معارف اهل بیت علیهم السلام از خداوند منان مسئلت نماییم.

همچنین از کلیه اساتید، صاحب نظران و عموم کاربران عزیز نور که با مشورت ها، پیشنهادات و انتقادات همواره ما را در ارائه محصولات بهتر یاری نموده اند و نیز از کلیه همکاران عزیز مرکز که در بخشهای مختلف، نقشی در این محصول داشته‌اند تقدیر نماییم.

امید آنکه تولید این محصول از طرف محبین و عاشقان مولی الموحدین حضرت امیر المومنین علیه السلام، مورد قبول پیشگاه خداوند جل و اعلی قرار گیرد و موجب اعتلای فرهنگ و معارف علوی در جامعه گردد و از همه کاربران و استفاده کنندگان درخواست عاجزانه داریم که ما را همچون گذشته از بیان پیشنهادات، نقدها و اشکالات محروم نفرمایند. 
 

جهت اطلاعات بیشتر و خرید نرم‌افزار دانشنامه علوی نسخه 2، کلیک کنید.

 

منبع : نورسافت