رترين بى نيازى و دارايى، نوميدى است از آنچه در دست مردم است.
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

خانه  >   ترجمه ( حسین استادولی)  >  نهی از دغلبازی ( خطبه شماره 41 )

خطبـه ها
نامـــه ها
حکمت ها
غرائب الکلم

متن عربی

41.و من خطبة له (علیه السلام):و فيها ينهى عن الغدر و يحذر منه‏

1.      أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّ الْوَفَاءَ تَوْأَمُ الصِّدْقِ وَ لَا أَعْلَمُ جُنَّةً أَوْقَى مِنْهُ وَ مَا يَغْدِرُ مَنْ عَلِمَ كَيْفَ الْمَرْجِعُ .

2.      وَ لَقَدْ أَصْبَحْنَا فِي زَمَانٍ قَدِ اتَّخَذَ أَكْثَرُ أَهْلِهِ الْغَدْرَ كَيْساً وَ نَسَبَهُمْ أَهْلُ الْجَهْلِ فِيهِ إِلَى حُسْنِ الْحِيلَةِ مَا لَهُمْ قَاتَلَهُمُ اللَّهُ .

3.      قَدْ يَرَى الْحُوَّلُ الْقُلَّبُ وَجْهَ الْحِيلَةِ وَ دُونَهَا مَانِعٌ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ وَ نَهْيِهِ فَيَدَعُهَا رَأْيَ عَيْنٍ بَعْدَ الْقُدْرَةِ عَلَيْهَا وَ يَنْتَهِزُ فُرْصَتَهَا مَنْ لَا حَرِيجَةَ لَهُ فِي الدِّينِ‏.


متن فارسی

از یک خطبه ی آن حضرت در نهی از دغلبازی

  1. ای مردم ،وفا همزاد راستی است و من سپری نگاه دارنده تر ازآن نمی  شناسم،وکسی که از حال و هوای بازگشت به خدا آگاه باشد با دیگران دغلبازی نمی  کند .
  2. ما در روزگاری به سر می بریم که بیشتر مردم آن دغلبازی را زیرکی پندارد ومردم نادان هم آنان را زرنگ و چاره  جو به حساب آورند. آنان را چه شود!خدا بکشدشان!
  3. این مرد نشیب وفراز زندگی آزموده (اشاره به خودش)نیز راه دغلبازی را می داند ولی مانعی از امر و نهی خداوند در برابر او قرار دارد،ازاین رو با داشتن چشم باز و قدرت بر آن ،آن را رها می کند ، و کسی فرصت آن را غنیمت  می داند که پروای دینی ندارد.
قبلی بعدی