روز انتقام گرفتن از ظالم سخت تر از ستمكارى بر مظلوم است
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

مباني و روش تفسير قرآن به قرآن از منظر امام علي(علیه السلام)

نويسنده : وحيدي، محمدحسين

استاد راهنما : جعفري‌نيا، يعقوب

مقطع : کارشناسی ارشد

دانشگاه : جامعه المصطفي العالميه، مدرسه عالي امام خميني

تاريخ دفاع : 1387

کلمات کليدي : تفسير، تفسير قرآن به قرآن، امام علي(علیه السلام)، دیدگاه های تفسیری

بررسي و تبيين مباني و روش تفسير قرآن به قرآن از منظر امام علي(علیه السلام) است. نگارنده معتقد است روش تفسير و توضيح آياتي از قرآن با بهره‌گيري از آيات ديگر آن شيوه‌اي است كه حتي توسط خود رسول اكرم(صلی الله علیه و آله و سلم) نيز انجام مي‌شده و اصحاب و تابعين نيز از این شيوه بهره می برده‌اند.

در روايات تفسیری ائمه نيز استفاده از اين شيوه به چشم مي‌خورد. اين تحقيق كه به گردآوری و بررسي روايات تفسيري اميرالمؤمنين به روش قرآن به قرآن اختصاص دارد، در سه فصل تنظيم شده است. مباحثي همچون نياز به تفسير، نخستين مفسران، آغاز تدوين دانش تفسير، اصول و قواعد تفسير، روش تفسيري اهل‌بيت(علیه السلام)، تفسير قرآن به قرآن و سيره امام علي در تفسير، موضوعات مقدماتی آن است.

فصل دوم با عنوان علي(علیه السلام) و قرآن كريم موضوع فهم و تفسير قرآن از منظر امام علي و نمونه‌هايي از تفسير ايشان بررسي شده و در ادامه حجيت قرآن، عدم تحريف، امكان فهم، حجيت سنت پيامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)، جامعيت قرآن، اهل‌بيت برترين مفسران، بخشي از مباني تفسيري امام علي(علیه السلام) دانسته شده است. فصل پاياني به بيان شيوه‌هاي تفسير قرآن به قرآن اختصاص يافته كه به جمع آيات مطلق و مقيد و عام و خاص، ناسخ و منسوخ توضيح آيات مجمل با آيات مبين، تعيين مصداق آيه به وسيله آيات ديگر، توجه به آيات متشابه (در لفظ يا محتوا)، توجه به آيات مخالف و رفع اختلافات ظاهري آنها و ترجيح يك احتمال در معناي يك آيه با توجه به آيه‌اي ديگر اشاره شده است.

نگارنده براي هر كدام از آنها نمونه‌هايي از روايات تفسيري علي(علیه السلام) را متذكر شده است.
 

توجه: جهت دریافت اصل پایان نامه به دانشگاه مربوطه مراجعه کنید.

منبع :پایگاه امام علی علیه السلام ؛بخش پایان نامه ها