(آنگاه كه خبر كشته شدن محمد بن ابى بكر را به او دادند فرمود) همانا اندوه ما بر شهادت او ، به اندازه شادى شاميان است، جز آن كه از آن يك دشمن ، و از ما يك دوست كم شد.
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

رمز موفقیت زندگی حضرت علی (علیه السلام) و حضرت فاطمه ( بعد اجتماعی- خانوادگی)

نويسنده : عزّت عباس نیا

استاد راهنما : زنجانی طبسی محمدجواد

مقطع : کارشناسی ارشد

استاد مشاور : وزیری محبوب سیدجمال

دانشگاه : حوزه علمیه خراسان

واحد : مدرسه علمیه الزهراء(علیها السلام) - فردوس

کلمات کليدي : زندگی موفق- تفاهم- معنویت

رمز موفقیت زندگی حضرت علی (علیه السلام) و حضرت فاطمه (علیها السلام) از بعد اجتماعی – خانوادگی با هدف آشنایی با سیره و روش زندگی آنان و الگوپذیری خانواده ها از اعمال و گفتارشان برای استحکام و پایدری نظام خانواده « موضوع تحقیق» واقع شده است.

معرفی شخصیت این بزرگواران و ذکر فضایل قبل از ولادت، هنگام ولادت تا شهادت پس از شهادت بسیار حائز اهمیت است.

مسئله تفاهم اساسی ترین و برجسته ترین مفهوم موفقیت است؛ شکل گیری آن در دوران تربیتی و دوران نوجوانی می باشد، بر خلاف گفتار و پندار بعضی مردم که تفاهم را در مسئله ازدواج می دانند ولی این مطلب درست نیست و ( تفاهم) تبلور آن در ازدواج است، و این ها مسائلی است که در بخش اول مورد بحث قرار گرفته است.

در بخش دوم موفقیت را از نظر لغوی و اصطلاحی تعریف کرده؛ موفقیت از نظر لغوی: توفیق و از نظر اصطلاحی: خود را به ساحل نجات رساندن بیان کرده اند و مشخص شده که موفقیت ذاتی نیست؛ بلکه اکتسابی است و هر فردی با سعی و تلاش می تواند به سعادت و خوشبختی راه یابد. اما از آن جا که انسان طالب خوشبختی و موفقیت است، مناسب دیدم که توجهی به نظریات قرآن کریم و روایات، علم اخلاق، علم روان شناسی و جامعه شناسی داشته تا موفقیت را در چه چیزهایی خلاصه نموده اند و از نظر آنان موفق واقعی کیست؟

و چه معیارهایی را ملاک موفقیت می دانند؟

برای مزین کردن تحقیق به قرآن مجید و روایات رجوع کرده، ملاک و معیارهای موفقیت در زندگی مشترک را این گونه برداشت کرده ایم که: انتخاب همسر شایسته، مسئله هم کفو بودن زوجین، تواضع صداقت، کم توقعی، تقوی، وفای به عهد، همکاری، گذشت و ... . با مطالعه کتب اخلاقی درصدد کشف ملاک های موفقیت انسان از این دیدگاه پرداخته شد که آنان معیارهای موفقیت را: ذکر و یاد خدا، علم و دانایی، تفکر، تسلیم و رضا، دلبستگی به زندگی جاویدان، شکیبایی، اخلاق نیک و ... . بعد به نظریات علم روان شناسان و جامعه شناسان توجه کرده و ملاک ها و معیارهای قابل قبول برای رسیدن به موفقیت را این طور شناسایی کردیم:

ارتباط متعالی، انتخاب و تصمیم گیری، باور داشتن خود و دیگران، قناعت، حرکت در مسیر تعادل، امید و انتظار و ... . البته ناگفته نماند که رموز موفقت بعضی از دیدگاه ها مشترک می باشد ولی به خاطر اختصار از بیان آن برای دو دیدگاه صرف نظر شده است. بنابراین معنویت، رمز مشترک و ملاک موفقیت تمامی دیدگاه هاست.

و در پایان سخن این تحقیق به طور فهرست آور موفقیت های حضرت علی (علیه السلام) و حضرت فاطمه (علیها السلام) بیان شده که عبارتند از: معنویت و انسانیت، گذشت، ایثار، زهد، ساده زیستی و ... . مطالب مندرج شده در حدود 168 برگه با استفاده از کتب معتبر و استدلال به آیات قرآن و روایات شیعه به روش کتابخانه ای، خلاصه نویسی و نقل مستقیم و غیر مستقیم جمع آوری شده است. آنچه در پایان این مسائل حائز اهمیت است این که، نسل جوان با توجه به هجمه های امروزه، تغییر و تحول زندگی ها، ناپایداری نظام خانواده در جوامع غربی و تسری آن به جوامع شرقی ایجاد مشکلات فراوانی کرده که لازم دانسته شد برای دوری از این گونه مشکلات به چند راه کار اساسی دقت شود:

 1-تبادل عاطفی در برابر انجماد عاطفی

 2- تفاهم در برابر تخاصم

 3- مشارکت در برابر مفارقت

 4- معنویت و تفاهم پایدار

توجه: جهت دریافت اصل پایان نامه به دانشگاه مربوطه مراجعه کنید.

منبع :پایگاه امام علی علیه السلام ؛بخش پایان نامه ها