حاكم اسلامى ، پاسبان خدا در زمين اوست.
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

خانه  >  کتاب شناسی  >  تربیت در نهج البلاغه

مولف: 
محسن فرمهینی فراهانی
محل نشر: 
تهران، ایران
ناشر: 
انتشارات آییژ
تاریخ نشر: 
1390
نوبت چاپ: 
1ام
تعداد صفحات: 
411
قطع و اندازه: 
وزیری
نوع جلد: 
شوميز
نوع مدرک: 
کتاب
زبان : 
فارسی
موضوع اصلی: 
تربیت اخلاقی در نهج‌ البلاغه
کلید واژگان: 
تربیت- نهج البلاغه
توضیحات: 

تربیت در نهج‌البلاغه، کتابی است با زبان فارسی به واکاوی موضوع تربیت در نهج‌البلاغه می‌پردازد. این کتاب اثر محسن فرمهینی فراهانی است و انتشارات آییژ نشر آن را به عهده داشته‌‌ است[۱]

دربارهٔ کتاب

در معرفی این کتاب آمده است: «مطالب کتاب در سه بخش عرضه شده است‌. بخش اول شامل سه فصل است که به‌ طور عمده به کلیات تربیت در نهج‌البلاغه همچون: مفهوم تربیت، ضرورت و اهمیت تربیت، عوامل و اهداف تعلیم و تربیت از دیدگاه امام علی(ع) پرداخته است. بخش دوم شامل یازده فصل است و بیشترین حجم مباحث کتاب را به خود اختصاص داده، که در آن ساحت مختلف تربیت از نگاه امام علی از جمله: تربیت‌های اجتماعی، بدنی، هنری، عقلانی، جنسی، اخلاقی، عاطفی، سیاسی، مدنی و دینی مورد مطالعه قرار گرفته است. بخش سوم هفت فصل را در برگرفته که موضوعات متعددی چون: تربیت فرزند، مهارت‌های زندگی و تبیین عناصر تربیتی و نیز نامه ۳۱ نهج‌البلاغه را در خود جای داده است»[۱].

دربارهٔ پدیدآورنده

محسن فرمهینی فراهانی

آقای دکتر محسن فرمهینی فراهانی (متولد ۱۳۴۳ تفرش). دارای مدرک دکتری در رشته علوم تربیتی، فلسفه تعلیم و تربیت از دانشگاه تهران می‌باشد. عضو هیئت علمی و معاون فرهنگی و عضو شواری اطلاع‌رسانی و معاون فرهنگی و عضو شورای تحصیلات تکمیلی و دبیر کمیسیون موارد خاص و رابط دانشگاه با وزارتخانه علوم تحقیقات و فناوری و سرپرست دفتر نظارت و ارزشیابی دانشگاه شاهد، عضو کمیته پژوهشی مؤسسه آموزشی از راه دور آموزش و پرورش، معاون آموزشی دانشکده علوم انسانی از جمله فعالیت‌های وی است. او علاوه بر تدریس در دانشگاه‌های کشور، به تألیف مقالات و کتب علمی و دینی پرداخته است. «فرهنگ واژگان و اصطلاحات علوم تربیتی»، «مهارت‌های مطالعه و موفقیت تحصیلی»، «آموزش تیزهوشان»، «تربیت جنسی»، «تربیت شهروندی»، «فرهنگ توصیفی علوم تربیتی»، «هنر و تعلیم و تربیت»، «روش‌ها و فنون تدریس»، «بررسی تربیت اخلاقی از منظر امام صادق» و «فلسفه و تعلیم و تربیت» برخی از آثار اوست[۲].

پانویس

1. پایگاه اطلاع‌رسانی سراسری اسلامی پارسا

2. وبگاه پدیدآورنده