شايسته نيست به سخنى كه از دهان كسى خارج شد، گمان بد ببرى ، چرا كه براى آن برداشت نيكويى مى توان داشت.
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

خانه  >   ترجمه ( حسین استادولی)  >  به عمرو بن عاص ( نامه شماره 39 )

خطبـه ها
نامـــه ها
حکمت ها
غرائب الکلم

متن عربی

39 .و من كتاب له (علیه السلام)  إلى عمرو بن العاص‏

  1. فَإِنَّكَ قَدْ جَعَلْتَ دِينَكَ تَبَعاً لِدُنْيَا امْرِئٍ ظَاهِرٍ غَيُّهُ مَهْتُوكٍ سِتْرُهُ يَشِينُ الْكَرِيمَ بِمَجْلِسِهِ وَ يُسَفِّهُ الْحَلِيمَ بِخِلْطَتِهِ فَاتَّبَعْتَ أَثَرَهُ وَ طَلَبْتَ فَضْلَهُ اتِّبَاعَ الْكَلْبِ لِلضِّرْغَامِ يَلُوذُ بِمَخَالِبِهِ وَ يَنْتَظِرُ مَا يُلْقَى إِلَيْهِ مِنْ فَضْلِ فَرِيسَتِهِ فَأَذْهَبْتَ دُنْيَاكَ وَ آخِرَتَكَ وَ لَوْ بِالْحَقِّ أَخَذْتَ أَدْرَكْتَ مَا طَلَبْتَ.
  2. فَإِنْ [يُمَكِّنِ‏] يُمَكِّنِّي اللَّهُ مِنْكَ وَ مِنِ ابْنِ أَبِي سُفْيَانَ أَجْزِكُمَا بِمَا قَدَّمْتُمَا وَ إِنْ تُعْجِزَا وَ تَبْقَيَا فَمَا أَمَامَكُمَا شَرٌّ لَكُمَا وَ السَّلَامُ‏.

متن فارسی

39-از یک نامه ی  آن حضرت به عمرو بن عاص

(1)تو دینت را پیرو دنیای مردی قرار داده ای که گمراهیش آشکار و پرده اش دریده است، کریمان را در مجلس خود خوار می کند، و بردباران را با آمیزش خود از کوره به در می برد و به سبکسری وامی دارد. با این همه از او پیروی کرده ای و چشم به بخشش او دوخته ای، مانند سگی که از پی شیر میرود، در سایه ی  چنگال او پناه می گیرد، و منتظر آن که نیم خورده اش را به نزد او افکنند مینشیند. با این وصف دنیا و آخرتت را بر باد  داده ای! و به حق چنگ می زدی به خواسته ات می رسیدی.

(2)اگر خداوند مرا بر تو و پسر ابوسفیان مسلط کند شما را به کیفر آنچه کرده اید خواهم رساند. و اگر از چنگم بگریزید و به حیات خود ادامه دهید آنچه در پیش رو دارید (عذاب روز قیامت) برای شما بدتر است، والسلام.

قبلی بعدی