آبروى تو چون يخى جامد است كه در خواست آن را قطره قطره آب مى كند، پس بنگر كه آن را نزد چه كسى فرو مى ريزي؟.
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

رونمایی از نسخه جدید پایگاه کتابخانه دیجیتالی نور

تاریخ انتشار : 1400/8/24 

به گزارش نورسافت، همزمان با روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، طی مراسمی از نسخه جدید پایگاه کتابخانه دیجیتالی نور، رونمایی گردید. در این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین سید مصطفی طباطبایی، مدیر پایگاه نورلایب، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه، معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی به ایراد سخن پرداختند.
حجت‌الاسلام سید مصطفی طباطبایی مدیر پایگاه کتابخانه دیجیتال نور به اهمیت ارائه کتابخانه‌ای جامع، با رعایت قوانین مالکیت معنوی اشاره کردند و افزودند: در پایگاه نورلایب برای ارائه کتاب‌ها سعی بر اخذ مجوز از صاحبان آثار داشته‌ایم تا طبق ضوابط قانونی و شرعی بتوانیم منابع ارزشمندی را در اختیار محققین قرار دهیم و کاربران بدون دغدغه از منابع استفاده نمایند. 
ایشان در ادامه سخنان خود به تنوع کاربران نورلایب پرداختند و گفتند: پایگاه نورلایب برای مخاطب پژوهشگر طراحی شده است همچنین جالب است بدانید ۴۰ درصد از کاربران این پایگاه، غیر‌‍ایرانی و از کشورهایی مانند عراق، عربستان، مراکش، سوریه و ... هستند. قراردادهایی با دانشگاه‌های مطرح دنیا منعقد شده و عضویت نورلایب را در اختیارشان قرار داده‌ایم. 
حجت الاسلام طباطبایی گفتند: این پروژه پانزده سال کار تحقیقاتی و فنی داشته و هنوز برخی قابلیت‌های مد نظر در این پایگاه در حال انجام است. 
مدیر نورلایب در ادامه سخنان خود، ویژگی‌ها و قابلیت‌های پایگاه کتابخانه دیجیتال را برشمردند و گفتند: برای هر کتاب، صفحه‌ای در نظر گرفته‌ایم و اطلاعاتی مفیدی به کاربر ارائه داده شده است. اطلاعات شناسنامه‌ای کتاب، معرفی کوتاه کتاب، شیوه‌های استنادی، کتب مرتبط با آن، کتب مرتبط از دیدگاه کاربران نورلایب، نرم‌افزارهای نور که این کتاب را ارائه می‌کنند، ارتباط پاورقی‌ها به کتاب‌های مربوطه به صورت هوشمند، ارجاع آیات قرآن کریم به پایگاه جامع قرآنی، ارجاع احادیث کتاب به پایگاه جامع الاحادیث، فهرست کتاب‌هایی که به این کتاب استناد کرده‌اند، در صفحه هر کتاب به کاربر ارائه می‌شود. در بخش جستجوی پایگاه، اگر اطلاعاتی مرتبط با کلمه درخواستی کاربر در سایر پایگاه‌های نور وجود داشته باشد، در پاسخ به آن موارد هم اشاره شده است.
حجت الاسلام طباطبایی در پایان سخنان خود گفت: تلاش می‌کنیم تمامی منابع علوم اسلامی، انسانی را در این کتابخانه گردآوری نماییم. همچنین با بهر‌ه‌گیری از هوش مصنوعی، قابلیت‌های پیشرفته‌ای طراحی شده که در آینده به پایگاه افزوده خواهد شد. 
سخنران دوم مراسم حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه بودند. ایشان با تمجید از فعالیت‌ها و محصولات مرکز نور گفتند: به عنوان عضوی از جامعه محققان و نویسندگان از این زحمات تشکر می‌کنم. 
ایشان در ادامه با اشاره به شیوه ارزیابی تمدن‌ها در کشورها، گفتند: کتاب و نوشته‌های علمی از نشانه‌های جایگاه تمدن یک سرزمین محسوب می‌شود و ایران از قبل از اسلام، در علم و دانش پیشرو بوده است. کتابخانه‌های با قدمت چند هزار ساله نشان از جایگاه علم و علم اندوزی در ایران بوده و اسلام به این حرکت علمی ایرانیان بسیار کمک کرد، به گونه‌ای که شکوفایی علمی عظیمی در ایران پس از اسلام رقم خورد. 
استاد حوزه و دانشگاه در ادامه سخنان خود گفت: در گذشته عرضه نتایج و تحقیقات علمی به صورت مکتوب و کتاب چاپی بوده، اما محصولات مرکز نور جنبه دیگری از فضای علمی و تحقیقی را ارائه می‌کند و منابع پژوهشی را با شیوه جدید و نوین عرضه کرده که بسیار قابل توجه است. محققین باید قدردان این محصولات فاخر باشند. 
حجت الاسلام خسروپناه با اشاره به نیاز جامعه امروز به فضای مجازی و ابزارهای فناورانه که به نحوی احتیاج روزمره مردم را تأمین می‌کند، گفتند: دشمن در همین فضا بسیار فعال است و انحراف ایجاد می‌کند. باید بپذیریم که جنگ نرم در مقوله شناختی انجام گرفته و با همه خدماتی که فضای مجازی داشته، ولی آسیب‌ها هم جدی است! دیگر جنگ‌ها و حمله‌ها از نوع سخت و نظامی در حال رنگ باختن بوده و مهم‌ترین جنگ نرم امروز، جنگ در شناخت و خردورزی است. عالی‌ترین ابزار معرفتی قلب است و تفکر و خردورزی، زمینه‌سازی پاکی یا ناپاکی قلوب را فراهم می‌آورد. جنگ شناختی، هدف نهایی‌اش تصرف قلب‌ها است. متأسفانه در دوران کرونا نسل جوان و نوجوان ما بدون برنامه و مدیریت مشخصی در فضای مجازی رها شدند و آسیب‌های جدی به وجود آمد. 
استاد خسروپناه در پایان سخنان خود با مقایسه جنگ سخت با جنگ نرم افزودند: همانطور که در جنگ نظامی هم نیرو لازم است و هم ابزار و ادوات، در جنگ نرم هم نیاز به محتوا و ابزار و ادوات داریم تا بتوانیم جواب‌گوی حمله دشمن باشیم. زحماتی که در مرکز نور انجام گرفته، ابزارهای قابل و مهمی را به اندیشمندان و محققان ارائه کرده و وسیله نفوذ معارف ناب اسلام را در قلوب فراهم آورده است.
ان شاء‌الله با همت دوستان و به سرانجام رسیدن طرح‌های جدید به خصوص طرح‌هایی که در زمینه هوش مصنوعی ارائه شده، شاهد پیشرفت هر چه بیشتر باشیم و همچون هشت سال دفاع مقدس، بتوانیم در جنگ شناختی نیز موفق باشیم. 
در پایان مراسم با حضور آیت الله احمد بهشتی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه، حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسینی شاهرودی عضو مجلس خبرگان رهبری، جناب آقای مرتضی حیدری فرماندار شهر مقدس قم، حجت الاسلام والمسلمین عباس رفعتی رئیس شبکه جهانی ولایت، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدحسین بهرامی رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و حجت الاسلام والمسلمین دکتر راشدی نیا معاون پژوهشی مرکز نور از پایگاه کتابخانه دیجیتال نور به آدرس (www.noorlib.ir) رونمایی گردید. 
منبع :نور سافت