اى مردم، بايد خدا شما را به هنگام نعمت همانند هنگامه كيفر ، ترسان بنگرد ، زيرا كسى كه رفاه و گشايش را زمينة گرفتار شدن خويش نداند ، پس خود را از حوادث ترسناك ايمن مى پندارد و آن كس كه تنگدستى را آزمايش الهى نداند پاداشى را كه اميدى به آن بود از دست خواهد
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

خانه  >   ترجمه ( مصطفی زمانی)  >  انتقام بنى اميه ( خطبه شماره 75 )

خطبـه ها
نامـــه ها
حکمت ها
غرائب الکلم
برای دسترسی سریع به خطبه مورد نظر، شماره خطبه را وارد کنید

متن عربی

75-  و من كلام له (عليه السلام) لما بلغه اتهام بني أمية له بالمشاركة في دم عثمان :
أَ وَ لَمْ يَنْهَ بَنِي أُمَيَّةَ عِلْمُهَا بِي عَنْ قَرْفِي أَ وَ مَا وَزَعَ الْجُهَّالَ سَابِقَتِي عَنْ تُهَمَتِي وَ لَمَا وَعَظَهُمُ اللَّهُ بِهِ أَبْلَغُ مِنْ لِسَانِي أَنَا حَجِيجُ الْمَارِقِينَ وَ خَصِيمُ النَّاكِثِينَ الْمُرْتَابِينَ وَ عَلَى كِتَابِ اللَّهِ تُعْرَضُ الْأَمْثَالُ وَ بِمَا فِي الصُّدُورِ تُجَازَى الْعِبَادُ .


متن فارسی

ص   134
از مطالب امام عليه السلام به هنگامى كه بگوش امام عليه السلام رسيد بنى اميه حضرت را متهم كرده اند كه حضرت در خون عثمان شركت داشته است اين مطلب است كه فرمود: چرا اطلاعات بنى اميه آنان را از عيب جوئى از من باز نداشته؟ آيا سوابق من نادانان را از تهمت زدن به من جلوگيرى نكرده است؟ بدون ترديد آنچه خدا به آنان اندرز داده بيشتر از زبان من اثر داشته است (اما در بنى اميه اثر نكرده است) . من با منحرفين استدلال مى كنم و با كسانى كه از دين خارج گرديده و در آن ترديد دارند دشمن هستم . اين گونه موارد (كه مشتبه است) با قرآن مجيد بايد تطبيق شود و خدا در دنيا و آخرت بر اساس كارهاى پنهانى كه در سينه ها پنهان است حساب بندگان را مى رسد .

قبلی بعدی