چون دنيا به كسى روى آورد ، نيكى هاى ديگران را به او عاريت دهد ، و چون از او روى برگرداند خوبى هاى او را نيز بربايند.
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

أعلام الهدایه: علی بن ابی طالب امیر المؤمنین(علیه السلام)

اثری تاریخی است که با گرایش کلامی و به منظور معرفی شخصیت امام علی(علیه السلام) به عنوان پیشوای مسلمانان پس از پیامبر(س) و دفاع از آن حضرت و پاسخ دادن به پرسش هایی که درباره آن حضرت ممکن است وجود داشته باشد، نگاشته شده است. این اثر، با قلمی روان و با پرهیز از حاشیه پردازی و رعایت اختصار به نگارش در آمده و نویسندگان آن تلاش کرده اند، نکات برجسته حیات معنوی و سیاسی اجتماعی امیر مؤمنان(علیه السلام) را برای خوانندگان ترسیم نمایند.

کتاب در چهار باب تنظیم شده است:

باب نخست آن، دارای سه فصل است. اولین فصل آن، امام را در یک نگاه معرفی می کند و فصل دوم و سوم آن، بازتاب شخصیت امام علی(علیه السلام) در وحی و کلام پیامبر و دیگران و جلوه های شخصیت او همانند عبادت، تقوا، زهد، شهامت، مروت، صداقت، عدالت، تواضع و علم است.

باب دوم، به زندگی شخصی و اجتماعی آن حضرت و حضورش در کنار پیامبر تا پایان عمر ایشان مربوط است. در این باب که از تولد امام می آغازد، نگاهی به دوران کودکی و نوجوانی و جوانی امام تا بعثت پیامبر دارد و پس از آن، مرحله دوم زندگی امام شروع می شود و حضورش در کنار پیامبر و ایمان او به وحی و نبوت و توجه پیامبر به آن حضرت در یوم الانذار و ماجرای خوابیدن آن حضرت در بستر پیامبر که به «لیلة المبیت» شهرت یافته است و حضورش در شعب ابوطالب و هجرت به طائف و بیعت عقبه دوم نیز، از جمله موارد حضور او در کنار رسول خدا معرفی شده است. مرحله سوم حیات امام و حضور آن حضرت در کنار پیامبر، در دوران هجرت به مدینه و شرکتش در جنگ های پیامبر، ازدواج او با حضرت زهرا، ماجرای غدیر، در گذشت پیامبر و حضور امام در کنار بستر بیماری رسول خداست.

باب سوم را به دوران امامت امام علی پس از پیامبر اختصاص داده اند که در آن واقعه سقیفه و انتخاب خلیفه و دیدگاه امام در این باره و مواضع امام در دوران خلافت خلفای سه گانه نسبت به خلفا و رخدادها و حوادث آن دوران است.

باب چهارم به بررسی خلافت امام علی از آغاز و چگونگی حکومت و جنگهایش با ناکثین و قاسطین و مارقین و سرانجام شهادت او در مسجد کوفه و وصایا و دفن او اختصاص دارد. معرفی میراث علمی و فرهنگی امام در عرصه های گوناگون علم و قرآن و سنت، توحید و نبوت، امام مهدی، فلسفه عبادات و اخلاق و مناجات و نیز نهج البلاغه، پایان بخش این باب و کتاب است.

ترجمه
پیشوایان هدایت: امیر مؤمنان حضرت علی بن ابی طالب(علیه السلام)، سید منذر حکیم با همکاری عدی غریباوی، مترجم: عباس جلالی، قم، مجمع جهانی اهل بیت(علیه السلام)، چاپ اول، ۱۳۸۵ ش، ۳۵۲ ص، وزیری