روز انتقام گرفتن از ظالم سخت تر از ستمكارى بر مظلوم است
مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت

« فکرواره نهج البلاغه » به قلم علامه جعفری

این اثر، پژوهشی برای جمع بندی و طبقه بندی اندیشه هایی است که علامه  جعفری در «ترجمه و تفسیر نهج البلاغه» از خود به یادگار گذاشت.
 علامه جعفری در این اثر نخست انسانیت و رسالت این اثر را مطرح کرد و کوشید پس از تبیین اصالت ها و ارزش های واقعی انسان، درباره امیرالمومنین(ع) و نهج البلاغه توضیح و تفسیر بیان کند.
 این تحقیق با بهره گیری از اسلوبی آسان و روشن، ابعاد پراکنده و دور از هم اندیشه هایی را که در کتابی با حجمی گسترده پخش شده اند از نظر موضوعی متحد می کند تا اجزای هر یک از اندیشه ها در رویشی آشکار به ظهور برسند و زوایای دیگر آنها مشخص شود.
 این کتاب مباحث ترجمه و تفسیر نهج البلاغه علامه جعفری را به هجده موضوع تقسیم کرده است که از میان آنها می توان به «کمال، اخلاق؛ فضیلت و رذیلت»، «تاریخ»، «فلسفه»، «کلام»،  «منطق»، «هنر، زیبایی و ادبیات»، «اجتماع»، «اقتصاد» و «سیاست»اشاره کرد.
 در بخشی از مقدمه این اثر که به قلم علامه جعفری نگاشته شده، آمده است: «ما با انسانی سروکار داریم که هدف اعلایی برای زندگی دارد، زمام داری که عادل مطلق است، دارای معرفتی در حد اعلی درباره انسان و جهان، وابستگی به مبادی عالی هستی، خود را جزیی از انسان دیدن، وابستگی مستقیم به خدا،  تقوی و فضیلت در حد اعلی، پاکی گفتار و کردار و اندیشه و ده ها امتیاز از این قبیل که در علی بن ابیطالب(ع) به اتفاق تمام تواریخ ثبت شده است و قابل توضیح و تفسیر با مفاهیم و ارزش های معمولی نیست، زیرا برای آن جامعه و یا افرادی که زندگی چیزی جز تورم "خود طبیعی" نیست، عناصر شخصیت و امتیازات علی(ع) و کتابش، خیالاتی بیش نخواهد بود.»
 کتاب «فکرواره نهج البلاغه» در شمارگان 1200 نسخه، 142 صفحه و بهای 30000 ریال از سوی موسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفری منتشر و روانه بازار کتاب شد.